Večinoma naglušnosti ne opazimo takoj, saj se pojavi postopno. Običajno prej opazijo naglušnost družinski člani in prijatelji, kot pa sama naglušna oseba. Ti se pogosto zavejo, kako slabo so slišali, šele po prejemu slušnega aparata in obžalujejo, da se za pripomoček niso odločili že prej.
Podučite se o svoji izgubi sluha
Naglušnemu se pogosto zgodi, da zaradi okvare sluha ne sliši določenih glasov. Pri pogovoru se lahko pripetijo nevšečnosti zaradi neskladja med rečenim in slišanim. Zato naj se naglušni zaveda, katerih glasov ne sliši in mora biti pri pogovoru nanj še bolj pozoren. Znana je zgodba, ko je žena po mobilnem telefonu naročila: “Prinesi škatlo C vitamina”. Mož se je čez čas vrnil z vinom in je trdil, da mu je žena naročila naj prinese malo vina. Sluh se čez čas slabša in je še kako pomembno, da se tega zavedamo in spremljamo. Posebno ljudje, ki so izpostavljeni hrupu naj bi vsako leto hodili na test sluha. Zelo pomembno je, da ORL specialista ali slušnega akustika prosite naj vam čimbolj razloži vrsto in stopnjo vaše naglušnosti, saj le tako zares izkoristimo medicinske pripomočke kot so slušni aparat.
Začasna izguba sluha je pogosto posledica izpostavljenosti glasnim zvokom, kot so udeležba na koncertu, pištola ali ognjemet ali poklicna izpostavljenost. Za začasno izgubo sluha je značilen začasni premik in ga pogosto spremlja tinitus. Traja lahko le nekaj ur ali nekaj dni, preden se sluh vrne v normalno stanje. Če ste pogosto izpostavljeni glasnim zvokom, se po vsakem pojavu ušesa težje obnovijo od in vaša izguba sluha lahko postane trajna. Za razliko od začasne izgube sluha, trajne izgube sluha ni mogoče obrniti in ponavadi vključuje poškodbe slušnih živcev ali drobnih lasnih celic notranjega ušesa. Za večino trajnih izgub sluha je najboljša rešitev ustrezno nameščen slušni pripomoček.
Primer slabega sluha prikazan nekoliko drugače
ali
Rešitev:
Zdravljica (1. kitica) – besedilo himne Republike Slovenije
Predstavljajte si, da naglušni lahko tako nepopolno sliši govor!
Potreben je izjemno velik napor, da se na podlagi nepopolno slišane informacije vsaj približno ugotovi, kaj je bilo povedano.
Slabše razumevanje je običajno eden prvih znakov naglušnosti.
Znaki za izgubo sluha lahko vključujejo:
- Zdi se vam, da ljudje govorijo nejasno in mrmljajo.
Pri pogovoru večkrat krivite druge, da govorijo tiho, saj ne slišite, kaj vam govorijo. - Sogovornika večkrat prosite, da ponovi povedano
- Težko sledite pogovoru, če je v ozadju prisoten hrup
- Težko razumete pogovor v skupini
- Težje slišite otroške ali ženske glasove
- Slišite govor, ampak ga težko razumete
- Opozarjajo vas, da TV ali radio naravnate na višjo glasnost
- Preslišite zvoke visokih frekvenc, kot so na primer: ptice, črički, zvonec
- Družina, sodelavci in prijatelji vam predlagajo testiranje sluha
- V ušesih pogosto slišite piskanje ali druge moteče zvoke
- Večkrat spreminjate zvok slušalke in zvonjenja na telefonu,
ker ne slišite zvonjenja telefona ali pa slabo slišite sogovornika med pogovorom. - Imate občasne motnje ravnotežja. Tudi ravnotežje je povezano s sluhom.
Občasne motnje ravnotežja, ki postajajo vse pogostejše, so nedvomno znak,
ki zahtevajo obravnavo pri zdravniku specialistu ORL.
Ob vsaki motnji, ki se vam zdi neobičajna, čeprav ni zelo huda, je smiselno, da obiščete zdravnika.
Informativno in brezplačno lahko preverite svoj sluh v AUDIO BM slušnih centrih>>